READY

História počítačov – 8 bit - Počítače Sinclair

Počítače Sinclair uzatvárajú trojicu najpoužívanejších zahraničných 8-bitových počítačov v bývalom Československu. Ako prvým zaujímavým domácim počítačom z dielne Sinclair Research Ltd. založenou Clivom Sinclairom v Cambridge (Anglicko) bol v roku 1980 počítač ZX80 za 99,95 libier.
Počítače Sinclair mali bohatú ponuku hier a rôznych programov. Prvé hry si dokonca používatelia museli kupovať v časopisoch a sami naprogramovať. To zrejme zvýšilo popularitu počítača ako nástroja na tvorivé myslenie a tak začalo vznikať veľké množstvo hier. Vzhľadom na fakt, že počítač Sinclair mal malú pamäť a "nulový" zvukový zážitok, veľa hier nedosahovalo kvalitu konkurenčných počítačov. Z hľadiska počtu vytvorených hier, pritom Sinclair patril k špičke. Najviac tomu zrejme napomohla aj kompatibilita s inými počítačmi, ktoré využívali rovnaký procesor. Hry tak boli vyrábané pre oveľa viac počítačov (klony počítačov Sinclair), bez výrazných programových zmien.

Emulátory počítačov Sinclair

 • http://www.ramsoft.bbk.org - Realspectrum, emulátor počítača.
 • http://www.emulatronia.com/emusdaqui/spec256/index.htm - Spec256v1.2, emulátor počítača.
 • http://www.spectaculator.com - Spectatulator 7.00, emulátor 16K/48K/128/+2/+2A/+3 verzií počítača.
 • http://www.geocities.com/TimesSquare/Battlefield/1467/spectrum.html - Sinclair ZX Spectrum, stránka zaoberajúca sa slovenskými a českými textovými hrami.
 • http://www.zxspectrum.net - ZX Spectrum, online emulátor s hrami prostredníctvom technológie Flash.
 • http://www.geocities.com/SiliconValley/Bay/9932 - ZX Spectrum Emulator, emulátor počítača.
 • http://www.worldofspectrum.org/emulators.html - World of Spectrum, emulátory rôznych verzií počítača Sinclair a množstvo dokumentácie.
Hra Bomb Jack.
Hra Bomb Jack.
Hra Dynamite Dan.
Hra Dynamite Dan.
Hra Exolon.
Hra Exolon.
Úspech počítačov Sinclair zrejme vychádzal z nedostatočnej konkurencie na trhu, keďže prvé modely neobsahovali desatinnú čiarku, vypisovali iba 5-miestne čísla, mali nekvalitnú klávesnicu a veľmi málo pamäte. Postupné zlé manažérske schopnosti zakladateľa spoločnosti vrátane fiaska s QL modelom spôsobili, že sa firma dostala do finančných problémov a nakoniec bola odkúpená spoločnosťou Amstrad, ktorá vyrobila nové modely tohto slávneho počítača. Počítače Sinclair sa dočkali klonov v podobe počítačov CP200, CP300, Lambda 8300, Futura 8300, MicroAce, NE Z80, Power 3000, DELTA, HC, Scorpion, Pentagon a mnoho ďalších, vrátane počítačov vyrábaných v Československu.
Aj keď počítače Sinclair nemali tak dobré technické parametre ako jeho konkurenti Atari a Commodore, svojimi malými rozmermi, nízkou cenou, dobrou dostupnosťou a širokou ponukou softvéru sa stali u nás veľmi populárnymi.

Zdroje odkiaľ boli čerpané informácie:

 • http://en.wikipedia.org/wiki/Sinclair_Research
 • http://www.oldgames.sk/casopisobr.php?image=2965
 • http://zx.interface1.net/zxclones.html
 • http://hudy.msblog.cz/22-vylet-do-minulosti.html