READY

História počítačov 8bit – Commodore

Americká spoločnosť Commodore International založená vo Weste Chesteri v Pennsylvánii sa stala v osemdesiatych rokoch významným hráčom na poli osembitových a šestnásť bitových počítačov.
Commodore so svojim zvukovým čipom a vlastnosťami generovaného zvuku veľmi dobre konkuroval 8-bitovému Atari. Atari pre generovanie zvuku používalo 4-kanálový POKEY (POtenciometer and KEYboard controler chip), ktorý slúžil aj na čítanie klávesnice prácu so sériovým portom. Spoločnosť Commodore stavila na zvukový chip spoločnosti MOS Technology 6581 neskôr typ 8580, ktoré boli pod označením SID (Sound Interface Device). Príponou SID sa preto pomenovávajú súbory na PC obsahujúce hudobné skladby v štýle zvukov Commodore C64.
Čipy MOS Technology 6581 a 8580.
Čipy MOS Technology 6581 a 8580.

Emulátory, hry a iné programy pre Commodore

Commodorom C64 mal asi najlepší výber počítačových hier u nás. Tento úspech bol dosiahnutý aj tým, že hry s rovnakými titulmi boli vytvárané najmä pre 16bitové počítače Amiga, Atari a IBM PC kompatibilné. Medzi najznámejšie 8bitové hry patri The Last Ninja 1,2 a 3, International Karate, Turrican 1 a 2, Commando, Green Beret, Ultima či séria Dizzy. Aj napriek veľkej popularite počítačov Commodore, žiaľ táto komunita nie je až tak silná ako sú priaznivci počítačov Atari. Internetové stránky poskytujúce informácie a programy pre počítače Commodore 64 sú už zväčša zrušené.
Ukážka grafiky počítača Commodore 64.
Ukážka grafiky počítača Commodore 64.
Prehľad niektorých platných stránok na internete.
 • Web : http://hvsc.c64.org - Populárne skladby SID známych aj neznámych autorov.
 • Web : http://www.slayradio.org/home.php - Rádio, ktoré vysiela pesničky v štýle 8 bitov.
 • Web : http://www.emulators.cz/hc/c64/ - Emulátor Frodo
 • Web :http://www.c64games.de - Hry a emulátory
 • Web : http://covertbitops.c64.org/ - Hry, hudba a programy
 • Web : http://www.c64games.com/ - Hry
 • Web : http://www.computerbrains.com/ccs64/ - CCS64 - Commodore 64 emulátor pre PC
 • Web : http://www.winamp.com/plugins/details/144643 - Plug-in do Winampu pre prehrávanie skladieb s príponou SID.
Spoločnosť Commodore aj napriek svojmu úspechu sa v roku 1994 dostala do bankrotu. Dôvodom boli najmä zmeny dopytu na trhu, kde klasické domáce 8 a 16bitové počítače, ktoré boli primárne určené na hry a zábavu, vytlačili počítače radu PC (Personal Computer). Veľkými hráčmi sa tak stali spoločnosti IBM, Apple Inc. s počítačom Macintosh, DELL a ďalší výrobcovia vyrábajúci počítače pod označením IBM PC kompatibilné. Neskôr bola snaha oživiť značku Commodore rôznymi prototypmi osobných počítačov. V súčasnosti značku Commodore prevzala spoločnosť Commodore International Corporation.
Populárna hra Bruce Lee z roku 1984.
Populárna hra Bruce Lee z roku 1984.
Hra Advanced Basketball Simulator.
Hra Advanced Basketball Simulator.
Hra Grand Prix Circuit.
Hra Grand Prix Circuit.
Tak ako Atari aj počítač Commodore mal rôzne verzie svojich úspešných počítačov. Niektoré sa vyrobili len ako prototypy a na trh neboli nikdy uvedené. Medzi takéto počítače patrí aj model 65. Commodore so svojim zvukovým čipom SID si vybudoval významné miesto na poli 8bitových počítačov. Pre priaznivcov tohto štýlu hudby dávame do pozornosti zoznam trackerov, ktoré sú dostupné na internete či už ako PC verzie alebo verzie pre emulátory (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_audio_trackers).

Zdroje:

 • http://en.wikipedia.org/
 • http://www.homecomputerworld.com/sammlung.html
 • http://www.old-computers.com