READY

História počítačov – 16 bit - Commodore Amiga

Počítač Amiga sa začal pôvodne vyvíjať už v roku 1982. Názov Amiga pochádza zo španielskeho slova priateľka. O jeho vývoj sa postaral malý tím, ktorý viedol Jay Miner. Jay Miner mal dostatok skúseností, keďže pred tým sa podieľal na tvorbe počítača Atari 800 a Atari VCS. Prvý krát bol počítač investorom predstavený v roku 1983 v Chicagu na výstave Chicago CES. Po odkúpení spoločnosti Amiga firmou Commodore International, bol v roku 1985 predstavený prvý model počítača Amiga s názvom Amiga 1000 nazývaný aj „dream machine“.
Cieľom tohto počítača bolo priniesť nový pohľad na domáce počítače ako zdroja zábavy. Operačný systém pozostávajúci z Kickstartu a Workbenchu ponúkal funkciu multitasking (možnosť spustenia viacero aplikácii súčasne), ktorý neskôr asi najviac vošiel do povedomia vo vylepšenej verzii vďaka známemu operačnému systému Microsoft Windows.
Najväčší úspech z počítačov Amiga dosiahla verzia 500. Ostatné verzie 500+, 600 a 1200 už tento úspech nezopakovali. Dôvodom mohol byť aj fakt, že príchod v roku 1987 bol už dosť neskorý, ale stihol ešte ohroziť populárne 16 bitové domáce počítače Atari ST. V roku 1991 prišla na trh Amiga 500 s CD ROM vo vyhotovení CD TV (vyhotovenie počítača pripomínalo CD prehrávač ), pričom miesto klávesnice sa používal diaľkový ovládač. Posledným pokusom o hraciu konzolu bol počítač Amiga CD32. Bola to v skutočnosti Amiga 1200 prevedená do tvaru hernej konzole s CD mechanikou, ktorá mala konkurovať Super Nintendu, Super Famicomu, Sega Genesis a Sega Megadrive.
Amiga ako jeden z posledných 16 bitových počítačov mala podporu tvorcov hier aj v deväťdesiatych rokoch. Medzi firmy, ktoré do poslednej chvíle ostali verné Amige a robili konverzie PC hier patrili Ocean, Gremlin, Team 17, Mindscape a Virgin.
Grafika počítačových hier na Amige.
Grafika počítačových hier na Amige.
Operačný systém počítača Amiga.
Operačný systém počítača Amiga.
Jay Miner - tvorca počítača Amiga.
Jay Miner - tvorca počítača Amiga.

Prehľad niektorých internetových stránok venovaných počítačom Amiga

  • http://www.lemonamiga.com/, Lemon – internetové stránky venované počítaču Amiga .
  • http://www.thegamearchives.com - The Game Archives – stránka obsahujúca počítačové hry.
  • http://www.winuae.net/ - WinUAE – emulátor Amigy.

Zdroje odkiaľ boli čerpané informácie:

  • http://www.xpane.com/scraped/commodore64_braeburn.html
  • http://en.wikipedia.org
  • http://www.amiga.com/about/history/?t=past
  • http://www.trsi.org/machines/amiga.asp
  • Časopisy BIT 4/93 a 10/93
  • http://www.softhut.com/cgi-bin/test/Web_store/web_store.cgi?page=catalog/hardware/amiga/a1200.html
  • http://cd.textfiles.com/atarilibrary/atari_cd07/INFO/MISC/MTRLACPU.TXT